کلامیدیا چیست؟

یک گونه از عفونت باکتریایی که به سادگی با آنتی بیوتیک قابل درمان است، کلامیدیا می باشد. کلامیدیا یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است و بسیاری از افراد مبتلا به آن، علائمی ندارند.

این عفونت از طریق رابطه جنسی واژنی، مقعدی و دهانی قابل انتقال است. عفونت در منی، پیش آب و ترشحات واژنی حمل می شود. ممکن است کلامیدیا باعث ایجاد عفونت در واژن، دهانه ی رحم، مقعد، مجرای ادراری، چشم ها و گلو شود. بسیاری از افراد دچار این عفونت علامتی ندارند و حتی نمی دانند که مبتلا به این عفونت هستند.

کلامیدیا

کلامیدیا بسیار شایع است

کلامیدیا یک عفونت باکتریایی بسیار شایع است که از طریق تماس جنسی به دیگری منتقل می شود. سالانه قریب به ۳ میلیون آمریکایی دچار این عفونت می شوند که معمولا بین سنین ۱۴ تا ۲۴ سال هستند.

به سادگی می توان با استفاده از آنتی بیوتیک، کلامیدیا را از بین برد. اما اگر مورد درمان قرار نگیرد، در آینده مشکلات اساسی در سلامت فرد ایجاد می‌کند. به همین دلیل آزمایش بیماری های مقاربتی بسیار مهم است. هر چه زودتر بدانید که مبتلا به این عفونت هستید، سریع تر می‌توانید آن را درمان کنید. با هر بار استفاده از کاندوم هنگام آمیزش جنسی، از انتقال آن جلوگیری کنید.

چطور مبتلا به کلامیدیا می شوید؟

معمولا از طریق آمیزش جنسی با فرد مبتلا به کلامیدیا، این بیماری منتقل می شود. حتی اگر کسی ارضا نشود، عفونت سرایت پیدا می کند. افراد بیشتر از طریق رابطه جنسی مقعدی و واژنی دچار این عفونت می‌شوند اما با رابطه جنسی دهانی هم منتقل می‌شود.

به ندرت پیش می آید که اگر دست شما آلوده با مایعات عفونی باشد و به چشم خود بمالید، دچار این بیماری شوید. اگر مادر مبتلا به این عفونت باشد، هنگام زایمان به فرزند خود سرایت می‌دهد.

کلامیدیا از طریق تماس عادی منتقل نمی شود بنابراین با شریک شدن غذا یا نوشیدنی، بغل کردن، گرفتن دست، سرفه، عطسه یا نشستن روی توالت دچار این بیماری نمی‌شوید.

بهترین راه برای پیشگیری از بروز این بیماری، استفاده از کاندوم و دنتال دم (کاندوم دهانی) هنگام آمیزش جنسی است.

علائم کلامیدیا

مطالب مرتبط با کلامیدیا

  • کلامیدیا چیست

کلامیدیا چیست؟ علائم و روش درمان

۱۳۹۸/۱۲/۰۴|کلامیدیا|

کلامیدیا یکی از انواع عفونت های مقاربتی است که در اثر یک باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس به وجود می‌آید. این بیماری، شایع ترین عفونت مقاربتی گزارش شده و از طریق رابطه‌ی واژنی، مقعدی یا [...]

فیلم ها در آپارات

فیلم ها در یوتوب