واریکوسل (Varicocele) چیست ؟

به بزرگ شدن ورید های کیسه بیضه، واریکوسل (به انگلیسی: Varicocele) گفته می‌شود. کیسه بیضه، کیسه ای سست و از جنس پوست می‌باشد که بیضه های شما را درون خود نگه می‌دارد. واریکوسل مشابه واریسی است که ممکن است در ساق پا مشاهده کنید.

واریکوسل یکی علل شایع کاهش تولید و کیفیت اسپرم است که می‌تواند منجر به ناباروری شود. با این حال همه انواع واریکوسل بر تولید اسپرم تأثیر نمی‌گذارند. این بیماری می‌تواند منجر به کاهش رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن آن شود. بیشتر واریکوسل ها در گذر زمان ایجاد می‌شوند. خوشبختانه بسیاری از آن ها به راحتی تشخیص داده شده و احتیاجی به درمان ندارند. در صورت بروز علائم این بیماری، اغلب می‌توان آن را با جراحی درمان کرد.

واریکوسل Varicocele

علائم واریکوسل

واریکوسل­ ها اغلب علامتی ایجاد نمی­‌کنند. آن­ها به ندرت دردناک اند؛ اما درصورت وجود، درد:

  • تیز و قابل تشخیص یا مبهم است
  • با ايستادن يا فعاليت بدنی افزايش ميابد؛ خصوصا اگر این فعالیت­ ها طولانی مدت باشند
  • در طی روز تشدید می‌­شود
  • هنگام دراز کشیدن به پشت، آرام می­‌شود
  • باروری را با مشکل مواجه می­‌سازد

با گذشت زمان، واریکوسل ممکن است بزرگ­تر و مشخص­ تر شود. این بیماری تحت عنوان «کیسه پر از کرم» توصیف می­‌شود. این بیماری ممکن است باعث تورم بیضه­ ها شود که این تورم در بیشتر موارد در بیضه سمت چپ مشاهده می‌­شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

از آنجایی که واریکوسل معمولاً علامتی ایجاد نمی­‌کند، اغلب نیازی به درمان ندارد و ممکن است در طی ارزیابی باروری یا معاینات دوره­ای تشخیص­ داده­ شود.

درصورتی که در بیضه­ های خود درد یا تورم دارید، متوجه توده­ای درون بیضه ­های خود یا عدم تقارن و تفاوت سایز آن­ها شده ­اید، در جوانی واریکوسل داشتید، یا با مشکلات باروری دست و پنجه نرم می­‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. تشکیل توده در کیسه بیضه یا وجود درد در این ناحیه می­تواند ریشه در بیماری ­های مختلفی داشته باشد که برخی از آن­ها نیاز به درمان فوری دارند.

علل واریکوسل

خون رسانی بیضه ­ها بر عهده اسپرماتیک کورد (طناب منوی – spermatic cord) است. دلایل ایجاد واریکوسل هنوز مشخص نیست؛ با این وجود بسیاری از متخصصان معتقدند واریکوسل زمانی شکل می­گیرد که دریچه­ های موجود در ورید­های اسپرماتیک کورد، مانع جريان یافتن مناسب خون شوند. این موضوع منجر­به اتساع و گشاد­ شدن وریدها می­‌شود. به دنبال اتساع ورید­ها، بیضه ­ها آسیب دیده و باروری با مشکل مواجه می­‌شود. واریکوسل غالبا در دوران بلوغ به وجود آمده و معمولا بیضه سمت چپ را درگیر می­‌کند. این موضوع به احتمال قوی به موقعیت ورید بیضه سمت چپ مربوط می­‌شود.

واریکوسل ممکن است منجر به موارد زیر شود :

  • کوچک و جمع شدن بیضه (آتروفی): بخش عمده بیضه از لوله‌های اسپرم ساز تشکیل می­‌شود. در­ صورت آسیب این لوله ­ها، مانند آنچه که در واریکوسل اتفاق میفتد، بیضه کوچک و نرم می­‌شود. هنوز مشخص نیست چه چیز سبب کوچک شدن بیضه می­‌شود؛ اما نارسایی دریچه­ های موجود در ورید­های بیضه، باعث تجمع خون در این ناحیه می­‌شود. تجمع خون در ورید ها فشار درون آن­ها را بالا می­‌برد. به دنبال افزایش فشار وریدی بیضه­ ها در معرض سموم موجود در خون قرار گرفته و در نتیجه آسیب می­‌بینند.
  • ناباروری: واریکوسل ممکن است منجر به افزایش بیش از اندازه دمای بیضه ­ها شده و تولید، تحرک و عملکرد اسپرم ­ها را تحت تاثیر قرار دهد.
وایکوسل

مطالب مرتبط با واریکوسل

  • واریکوسل و ناباروری

چه ارتباطی بین واریکوسل و ناباروری وجود دارد؟

۱۳۹۹/۰۱/۲۳|واریکوسل|

در بسیاری از مردان وریدهای کیسه بیضه، کیسه ای که بیضه­ ها را درون خود نگه می­دارد، متسع شده ­است. پزشکان این رگ­ ها را واریکوسل می‌­نامند. بسیاری از مردان مبتلا علائمی ندارند، اما برخی [...]

  • واریکوسل Varicocele

واریکوسل چیست؟ آیا لازم است نگران آن باشم؟

۱۳۹۸/۰۶/۳۱|واریکوسل|

واریکوسل شباهت زیادی به رگ ­های واریسی دارد، با این تفاوت که به ­جای پا در بیضه ­ها اتفاق میفتد. واریکوسل معمولاً مشکلی جدی به دنبال ندارد، اما می‌­تواند روی باروری مردان تأثیر گذارد. واریکوسل [...]

فیلم های مرتبط در آپارات

فیلم های مرتبط در یوتوب