هپاتیت ب چیست؟

هپاتیت ب (Hepatitis B) عفونتی است که می‌تواند منجر به بیماری کبد شود. این ویروس می‌تواند از طریق رابطه جنسی گسترش یابد. با دریافت واکسن هپاتیت B و استفاده از کاندوم می‌توانید از خود در برابر ابتلا به این ویروس محافظت کنید.

ویروس هپاتیت ب می‌تواند توسط روش های متفاوتی از جمله تماس جنسی، تماس خونی و نیز در زمان تولد از مادرآلوده به کودک انتقال پیدا کند. علائم شایع عفونت هپاتیت B می‌تواند شامل خستگی، تب، کاهش اشتها، حالت تهوع و استفراغ، ادرار تیره رنگ و یرقان باشد.

هپاتیت ب

نحوه جلوگیری از ابتلا به هپاتیت ب

هپاتیت ب، عفونت و التهاب کبد است که در اثر ویروس هپاتیت B (به اختصار HBV) ایجاد می­‌شود . هپاتیت B می­‌تواند بیماری خطرناکی باشد. هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، اما خوشبختانه به راحتی می­‌توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد. با دریافت واکسن هپاتیت B و داشتن رابطه جنسی ایمن می­‌توانید از خود محافظت کنید. به منظور جلوگیری از شیوع هپاتیت B و سایر بیماری­ های آمیزشی، در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال، استفاده از کاندوم و سدهای دندانی توصیه می­‌شود.

هپاتیت ب چگونه منتقل می‌شود؟

ویروس هپاتیت ب شدیدا مسری است. تماس با مایع منی، مایعات واژن و خون، از جمله راه­ های انتقال ویروس اند. امکان انتقال ویروس در شرایط زیر وجود دارد:

  • داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی (استفاده از کاندوم یا سد دندانی در هنگام رابطه جنسی می­‌تواند به جلوگیری از انتقال ویروس کمک کند)
  • به اشتراک گذاشتن مسواک و تیغ (خون موجود بر روی این وسایل می‌­تواند حامل ویروس هپاتیت ب باشد)
  • اشتراک سوزن برای تزریق مواد مخدر، پرسینگ، خال کوبی و غیره.
  • استفاده از سوزنی که ویروس هپاتیت B روی آن قرار دارد.

این ویروس در هنگام تولد و در صورت آلودگی مادر نیز می‌­تواند به نوزادان منتقل شود.

هپاتیت B از طریق بزاق منتقل نمی‌­شود، بنابراین اشتراک غذا و نوشیدنی یا استفاده از قاشق و چنگال مشترک نقشی در انتقال ویروس ندارد. همچنین این بیماری از طریق بوسیدن، بغل کردن، نگه داشتن دست، سرفه، عطسه و یا شیردهی منتقل نمی‌­شود.

آیا انواع دیگری از هپاتیت وجود دارد؟

بله، رایج ترین انواع هپاتیت، هپاتیت A، هپاتیت B و هپاتیت C است. هپاتیت B نوعی است که بیشترین احتمال انتقال آن از طریق رابطه جنسی است.
انتقال هپاتیت ب

مطالب مرتبط با هپاتیت ب

  • هپاتیت B

هپاتیت B چیست؟

۱۳۹۸/۰۹/۱۰|هپاتیت ب|

به التهاب کبد در اثر ویروس هپاتیت B (HBV)، بیماری هپاتیت ب گفته می­‌شود. این بیماری می­‌تواند منجر به مشکلاتی جدی نظیر نارسایی کبد و مرگ شود. حدود دو میلیارد نفر به هپاتیت B آلوده [...]

فیلم های مرتبط در آپارات

فیلم های مرتبط در یوتوب