سیفیلیس چیست؟

یک گونه عفونت شایع باکتریایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، سیفیلیس گفته می شود. به راحتی می توان با آنتی بیوتیک سیفیلیس را درمان نمود اما اگر مورد درمان قرار نگیرید، آسیب دائمی وارد می کند.

این عفونت باعث ایجاد زخم هایی روی ناحیه ی تناسلی (به نام شانکر) می شود. معمولا این زخم ها دردناک نیست ولی به سرعت عفونت را به دیگران منتقل می کند. از طریق تماس با این زخم ها، منتقل می شود. بسیاری از افراد مبتلا به سیفیلیس متوجه زخم ها نمی شوند و مشکلی ندارند بنابراین ممکن است حتی از بروز این بیماری در خود مطلع نباشند.

سیفیلیس

سیفیلیس بیماری جدی اما قابل درمان است

سیفیلیس از جمله بیماری های شایع مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی واژنی، مقعدی و دهانی منتقل می شود.

این بیماری باعث ایجاد عفونت در واژن، مقعد، آلت تناسلی مردان و کیسه ی بیضه یا گاهی لب و دهان می شود. با استفاده از کاندوم یا دنتال دم (کاندوم دهانی) هنگام رابطه جنسی، می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

اگر به موقع مورد درمان قرار گیرید، سیفیلیس از طریق دارو قابل درمان است. اما اگر درمان نشود، مشکلات جدی و دائمی از جمله آسیب مغزی،فلج شدن و کوری در پی دارد. به همین دلیل آزمایش بیماری های مقاربتی بسیار اهمیت دارد – هر چه زودتر از بروز عفونت مطلع شوید، سریع تر می توانید از شر آن خلاص شوید.

چطور مبتلا به سیفیلیس می شوید؟

از طریق تماس پوستی جنسی با فرد مبتلا به سیفیلیس، بیماری منتقل می شود. اگر فرج، واژن، آلت تناسلی مردانه، مقعد یا دهان با جراحت سیفیلیس تماس داشته باشد، فرد مبتلا می شود. حتی بدون ارضا شدن طرفین نیز، سیفیلیس منتقل می شود.

افراد بیشتر از طریق سکس واژنی و مقعدی دچار سیفیلیس می شوند. کم تر پیش می آید که با سکس دهانی این بیماری منتقل شود اما ممکن است اتفاق بیفتد. همچنین هنگام بارداری و زایمان طبیعی، مادر ناقل این بیماری به نوزاد است که می تواند خطرناک می باشد.

در آغاز که زخم و جراحت وجود دارد، انتقال سیفیلیس آسان تر است. اما بسیاری حتی از این که مبتلا به بیماری هستند خبر ندارند زیرا متوجه زخم ها نمی شوند. حتی اگر شما و پارتنرتان از نظر جسمانی کاملا سالم هستید، بهتر است هنگام آمیزش جنسی از کاندوم استفاده کنید تا از انتقال آن جلوگیری شود.

این عفونت از طریق تماس عادی منتقل نمی شود پس با شریک شدن غذا و نوشیدنی، بغل کردن، گرفتن دست یکدیگر، سرفه، عطسه، استفاده از حوله ی مشترک یا نشستن روی توالت سیفیلیس نمی گیرید.

علائم سیفیلیس

مطالب مرتبط با سیفیلیس (Syphilis)

  • سیفیلیس چیست

سیفیلیس (Syphilis) چیست؟

۱۳۹۹/۰۱/۲۰|سیفیلیس|

سیفیلیس چیست؟ سیفیلیس یکی از انواع عفونت های مقاربتی است که در اثر نوعی باکتری به نام ترپونما پالیدوم به وجود می‌آید و از طریق برقراری رابطه ی جنسیِ محافظت نشده با فردی که مبتلا [...]

فیلم های مرتبط در آپارات

فیلم های مرتبط در یوتوب