سیفیلیس چیست؟

سیفیلیس یکی از انواع عفونت های مقاربتی است که در اثر نوعی باکتری به نام ترپونما پالیدوم به وجود می‌آید و از طریق برقراری رابطه ی جنسیِ محافظت نشده با فردی که مبتلا به این بیماری است سرایت پیدا می‌کند.

نشانه ها و علائم سیفیلیس

بسته به مرحله ی عفونت، علائم سیفلیس متغیر است:

سیفیلیس اولیه

مرحله ی اولیه ی عفونت معمولا با مشاهده ی زخم های بدون درد،اغلب روی دستگاه تناسلی، تشخیص داده می شود. گاهی چند زخم و در قسمت های دیگر بدن ظاهر می‌شود. با این حال، از هر چهار نفر یک نفر دچار این زخم های نمی‌شود و عفونت ناشناخته باقی می‌ماند.

سیفیلیس ثانویه

اگر سیفیلیس اولیه درمان نشود، چند هفته بعد از عفونت اولیه به سیفلیس ثانویه تبدیل می‌شود. در این مرحله، جوش هایی سراسر بدن، صورت یا دستگاه تناسلی را می‌پوشاند. درصورت بروز سیفلیس دهانی، زخم های قرمز روی زبان هم ظاهر می‌شود. ممکن است این علائم طی دو سال ظاهر شوند و از بین روند.

سایر علائم عبارتند از:

  • تب
  • خستگی
  • سردرد و احساس درد در عضلات
  • ریزش مو
  • گلودرد و تورم غدد لنفاوی

همچنین ممکن است اختلالاتی در کبد،کلیه،مفاصل و چشم ایجاد شود.

سیفیلیس پنهان

اگر سیفیلیس ثانویه هم درمان نشود، وارد مرحله ی پنهان می‌شویم. این مرحله هیچ علامت فیزیکی ندارد اما عفونت در بدن فرد مبتلا باقی می‌ماند. دو سوم افرادی که تحت درمان قرار نمی گیرند، وارد مرحله ی سیفیلیس پنهان می‌شوند.

سیفلیس ثالث

از هر سه فرد مبتلا به سیفیلیس پنهان، یک نفر دچار سیفلیس ثالث می‌شود. این حالت در اثر واکنش سیستم ایمنی که توسط عفونت تحریک شده به وجود می‌آید و منجر به بروز آسیب در بافت مانند سیستم عصبی و رگ های خون می‌شود. در نتیجه اختلالات عصبی و قلب و عروق رخ می‌دهد. همچنین توده های نرمی به نام گوم و یا پلاک های قرمز شبیه به پسوریازیس روی پوست ایجاد می‌شود. معمولا این علائم ۳ تا ۲۰ روز بعد از عفونت اولیه ظاهر می‌شود.

از جمله علائم رایج عبارتند از:

  • از دست دادن تعادل عضلات
  • بی حسی و فلجی
  • نابینایی تدریجی
  • جنون

(جنون: مجموعه ای از علائم که در اثر بروز اختلالات دائم در مغز ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به جنون توانایی تعقل و استدلال درست را از دست می‌دهند که به روی عملکرد روزانه ی آن ها تاثیر منفی می‌گذارد.)

در اثر سیفیلیس ثانویه جوش هایی روی کمر را می‌پوشاند.

سیفیلیس

 

سیفیلیس در اثر یک نوع باکتری به نام ترپونما پالیدوم ایجاد می‌شود و از طریق تماس پوستی در رابطه ی جنسی محافظت نشده با فرد آلوده، به شما سرایت می‌کند. اگر فرد مبتلا روی ناحیه ی تناسلی زخم داشته باشد، خطر سرایت بیشتر می‌شود.

عوامل پرخطر

عوامل خطرناک که باعث بروز سیفلیس می‌شود عبارتند از:

روش های تشخیص سیفیلیس 

سیفیلیس را می‌توان از طریق نمونه ی خون و دهان تشخیص داد. اگر از نظر جنسی فعال هستید و رفتارهای پرخطری در رابطه ی جنسی دارید، مانند رابطه ی مرد با مرد، چک آپ منظم بسیار موثر است.

انواع روش های درمان سیفیلیس

سیفیلیس با مصرف آنتی بیوتیک، بیشتر با پنی سیلین، قابل درمان است. اگر به پنی سیلین حساسیت دارید و باردار نیستید، سایر روش های درمان عبارتند از داکسی سلیکیلین و تتراسایکیلین. انجام یک تزریق برای پاکسازی عفونتی که در مرحله ی اولیه، ثانویه و حتی اوایل مرحله ی پنهان باشد کافی است. اگر عفونت در مراحل آخر یا مرحله ی عفونت ناشناخته باشد، ظرف سه هفته،یعنی هفته ای یک بار، سه تزریق انجام می‌شود.

هر چه زودتر تحت درمان قرار گیرید، احتمال بروز عوارض ناشی از عفونت کاهش می‌یابد. تا زمان اتمام پروسه ی درمان، تمام فعالیت های جنسی باید تعطیل شود تا از خطر سرایت عفونت به دیگران جلوگیری شود.

 درمان سیفیلیس

سیفیلیس اعصاب

سیفیلیس مغز (سیفیلیس اعصاب) در هر مرحله از عفونت رخ می دهد. این اختلال باعث دمدمی مزاج شدن و بیماری روانی، به همراه از دست دادن حافظه و حس در پاها می شود.

(بیماری روانی: وضعیت غیرعادی ذهنی که ویژگی آن از دست دادن ارتباط فرد با واقعیت است.)

مادرزادی

ممکن است سیفیلیس از طریق مادر مبتلا به این عفونت، حین دوران بارداری یا هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود. آزمایش سیفیلیس قبل از باردار شدن باعث می‌شود مادر تحت درمان قرار گیرد تا نوزاد دچار عوارض بلند مدت و حتی مرگ نشود. تقریبا نیمی از نوزادان که از این طریق دچار سیفلیس می‌شوند، مدت کوتاهی قبل یا بعد از تولد جان خود را از دست می‌دهند. درصورت زنده ماندن نوزاد، ممکن است نابینا، ناشنوا یا دچار بدشکلی در صورت و یا اختلالات عصبی شود.

عفونت اچ آی وی

سیفیلیس در افزایش خطر ابتلا به اچ آی وی موثر است. یک دیدگاه این است که رفتارهای جنسی که منجر به بروز سیفیلیس در افراد می‌شود، مانند سکس مرد با مرد و سکس محافظت نشده، خطر ابتلا به اچ آی وی را بالا می‌برد. دیدگاه دیگر این است که زخم های تناسلی که در اثر سیفیلیس ایجاد می‌شود، زمینه ی ورود عفونت اچ آی وی به بدن را فراهم می‌کند.

نشانه ها و علائم سیفلیس در افراد مبتلا به اچ آی وی نیز متفاوت است. احتمال این که بروز علائم، مانند زخم های عمیق تر و جراحت های پوست و دهان، در این افراد شدیدتر باشد بیشتر است. به علاوه، خطر بروز سیفیلیس اعصاب نیز بالا می‌رود. عفونت اچ آی وی میزان شیوع عفونت سیفیلیس را تسریع می‌دهد. به همین نسبت، شواهد نشان می دهد که سیفلیس میزان ایمنی افراد مبتلا به اچ آی وی را کاهش می‌دهد.

پیش بینی

درمان از طریق آنتی بیوتیک باعث می شود عفونت ظرف چند هفته پاکسازی شود. بروز عفونت در اثر سیفیلیس مانع از ایجاد عفونت در آینده نمی‌شود.

پیشگیری از سیفیلیس

بسیار مهم است که سکس بی خطر داشته باشید، از بازدارنده ی مناسب استفاده کنید، تعداد شریک های جنسی خود را محدود کنید، با کسانی رابطه داشته باشید که عفونت مقاربتی ندارند و مرتب مورد آزمایش قرار گیرید. اگر حین برقراری رابطه ی دهانی، واژنی یا مقعدی از کاندوم استفاده کنید، خطر ابتلا به سیفلیس کاهش پیدا می‌کند. اگر مبتلا به سیفیلیس هستید، حتما به شریک جنسی خود اطلاع دهید تا تحت درمان قرار گیرد و از بروز مجدد عفونت جلوگیری شود.

علائم سیفیلیس