سوزاک چیست؟

سوزاک یک عفونت باکتریایی شایع است که به آسانی با آنتی بیوتیک درمان می شود. از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود و بیشتر افراد مبتلا به آن علامتی ندارند.

برای جلوگیری از بروز سوزاک، بهتر است هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

سوزاک

یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی

سوزاک یکی از عفونت های رایج مقاربتی، به ویژه درمیان نوجوانان و افراد ۲۰ ساله است.

این بیماری از طریق رابطه جنسی واژنی، دهانی و مقعدی منتقل می شود. عفونت در منی، پیش آب و ترشحات واژن قرار دارد. این بیماری آلت تناسلی مردان، واژن، دهانه ی رحم، مقعد، مجرای ادرار، گلو و چشم ها را مورد عفونت قرار می دهد (مورد اخیر بسیار نادر است). بسیاری از افراد مبتلا به سوزاک علامتی ندارند بنابراین ممکن است از بروز آن بی خبر باشند.

معمولا می توان با آنتی بیوتیک به سادگی سوزاک را درمان کرد. اما اگر به زودی درمان نشود، در آینده مشکلات جدی تری ایجاد می کند. به همین دلیل آزمایش بیماری های مقاربتی بسیار مهم است. هرچه زودتر از بروز این بیماری جنسی مطلع شوید، سریع تر می توانید از شر آن خلاص شوید.

چطور مبتلا به سوزاک می شوید؟

معمولا افراد در اثر رابطه جنسی حفاظت نشده با فرد مبتلا به این بیماری، دچار عفونت می شوند. هنگامی که منی، پیش آب و ترشحات واژن وارد آلت تناسلی، مقعد یا دهان شما شود، دچار سوزاک می شوید. اگر آلت تناسلی مرد کاملا وارد مقعد یا واژن نشود نیز بیماری منتقل می شود.

اصلی ترین راه های انتقال سوزاک، از طریق رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژنی است. اگر مایعات عفونی روی دست شما باشد و با دست چشم خود را بمالید هم دچار سوزاک می شوید. اگر مادر مبتلا باشد، هنگام زایمان آن را به فرزند سرایت می دهد.

با تماس عادی سوزاک منتقل نمی شود بنابراین با خوردن غذا یا نوشیدنی مشترک، بوسیدن، بغل کردن، گرفتن دست، سرفه، عطسه یا نشستن روی توالت گرفتار این بیماری نمی‌شوید.

اکثر افرادی که دچار سوزاک هستند علامتی ندارند اما ناقل بیماری هستند. به همین دلیل، حتی اگر شما و شریکتان کاملا سالم به نظر می رسید، بهتر است از کاندوم یا دنتال دم (کاندوم دهانی) استفاده کنید زیرا بهترین روش برای جلوگیری از بروز این بیماری جنسی است.

علائم سوزاک

مطالب مرتبط با سوزاک

  • سوزاک

حقایق بیماری سوزاک

۱۳۹۸/۱۲/۱۴|سوزاک|

• سوزاک یکی از عفونت های شایع مقاربتی است. • در اغلب موارد، سوزاک هیچ علامتی ندارد. درصورت بروز علائم، مواردی مانند درد، خارش، التهاب، لکه یا خون ریزی در قسمتی که مورد عفونت قرار [...]

فیلم های مرتبط در آپارات

فیلم های مرتبط در یوتوب