زگیل تناسلی چیست؟

زگیل­ های تناسلی دسته ای از عفونت­ های هر ساله حدود ۴۰۰۰۰۰ آمریکایی زگیل تناسلی می­گیرند مقاربتی (STD) ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) اند. زگیل­ های تناسلی به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی­ ها در ناحیه دستگاه تناسلی ظاهر می­‌شوند. بعضی از زگیل­ های دستگاه تناسلی بقدری کوچک هستند که قابل مشاهده نیستند.

چه ­کسانی دچار زگیل تناسلی می­‌شوند؟

محققان تخمین می­زنند زگیل­ های تناسلی در مردان شایع تر باشد.

زگیل تناسلی چگونه ایجاد می‌شود؟

تقریباً تمامی موارد ابتلا به زگیل تناسلی، ناشی از HPV است. زگیل ­های تناسلی بیشتر در اثر تماس مستقیم پوست به پوست در طی رابطه جنسی واژینال یا مقعدی گسترش می­‌یابند. HPV ، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می­شود، حتی در صورت عدم مشاهده هر گونه زگیل تناسلی در فرد آلوده، قابلیت سرایت دارد.

روش­های کم­تر متداول انتقال زگیل تناسلی:

 • داشتن رابطه جنسی دهانی با شخص آلوده به HPV و دارای زگیل تناسلی در دهان، لب­ ها یا زبان
 • هنگام زایمان از مادر آلوده به نوزاد خود

علائم و نشانه ­های زگیل تناسلی چیست؟

زگیل­ های تناسلی به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی­ ها در ناحیه دستگاه تناسلی ظاهر می­‌شوند. زگیل­ های تناسلی به صورت برجستگی‌های گوشتی و همرنگ پوست رشد کرده و ممکن است سطحی صاف یا گل­کلم مانند داشته باشند. بعضی از زگیل­ های دستگاه تناسلی آنقدر کوچک هستند که نمی توانید آن­ها را ببینید.

در زنان، زگیل تناسلی می تواند در مناطق زیر رشد کند:

 • درون واژن
 • در سطح مهبل، گردن رحم یا کشاله ران
 • داخل یا اطراف مقعد
 • بر روی لب ، دهان، زبان یا گلو (به ندرت)

در مردان، زگیل تناسلی می تواند در مناطق زیر رشد کند:

 • روی آلت تناسلی
 • روی کیسه بیضه، ران یا کشاله ران
 • داخل یا اطراف مقعد
 • بر روی لب، دهان، زبان یا گلو (به ندرت)

زگیل­ های تناسلی می توانند باعث خارش، سوزش و ناراحتی شوند. اگر فکر می­کنید زگیل تناسلی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

زگیل تناسلی مردان

چه مدت طول می‌کشد تا زگیل­ های تناسلی ظاهر شوند؟

زگیل ­های تناسلی معمولا در طی یک ماه پس از تماس جنسی با شخص آلوده ظاهر می­شوند. بعضی اوقات زگیل فقط با گذشت چند روز یا چند هفته ظاهر می‌­شود، در حالی که در مواردی ممکن است فرد آلوده تا سال­ ها بعد علائمی از خود نشان ندهد. همچنین ممکن است برخی از افراد HPV دریافت کنند اما هرگز دچار زگیل دستگاه تناسلی نشوند.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما زگیل­های دستگاه تناسلی قابل برداشتن هستند. اگر تصمیم دارید زگیل­ ها برداشته شوند، از داروهای مخصوص درمان سایر انواع زگیل­ ها، بدون داشتن نسخه، استفاده نکنید. دارو­های منحصر ­به­ فرد و نسخه لازم برای زگیل­ های تناسلی وجود دارد که فقط پزشک یا پرستار شما می­تواند آن را برای شما تجویز کند.

پزشک یا پرستار برای درمان زگی ل­ها ممکن است در مطب خود از یک نوع ماده شیمیایی استفاده کند، یا کرمی برای شما تجویز کند تا در منزل استفاده کنید. جراحی هم یکی دیگر از گزینه­ های درمانی موجود است. پزشک شما ممکن است:

 • به کمک جریان الکتریکی زگیل را بسوزاند
 • برای از بین بردن زگیل­ها از لیزر استفاده کند
 • زگیل را فریز کند
 • زگیل را برش داده و قطع کند

اقدامات درمانی تنها قادر به از بین بردن زگیل تناسلی هستند و HPV ، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می­‌شود، در بدن باقی مانده و قابلیت درمان قطعی ندارد. لازم به ذکر است که از بین گزینه های درمانی، کرایو یا فریز کردتن به علت در دسترس بودن و احتمال کمتر عود نسبت به سایر روش ها گزینه درمانی ارجع تری است.

آیا باید زگیل تناسلی را درمان کنم؟

بله؛ بعضی افراد تصمیمی مبنی بر درمان زگیل تناسلی نمی­گیرند. در صورت عدم درمان، زگیل­های تناسلی ممکن است خود به خود از بین بروند، یا تغییر نکرده و به همان فرم اولیه باقی بمانند، و یا از نظر اندازه و تعداد رشد کنند. زگیل­ های تناسلی در صورت عدم درمان قابلیت انتقال به شریک جنسی و در بعضی موارد تبدیل شدن به سرطان را دارد.

حتی اگر زگیل­ های تناسلی خود را از بین ببرید، همچنان قادرید زگیل تناسلی (HPV) را به دیگران منتقل کنید.

آیا در صورت برداشتن زگیل دستگاه تناسلی، هنوز هم آلوده به HPV هستم؟

بله؛ حتی وقتی زگیل درمان شود، هنوز هم ممکن است آلوده به HPV باشید. به همین دلیل زگیل­ ها می­توانند پس از درمان، مجددا برگردند و بعد از برداشتن زگیل­ های تناسلی، همچنان می­توانید HPV را به افراد دیگر منتقل کنید.

زگیل­های تناسلی چه تاثیری بر بارداری دارند؟

اگر تا ­به­ حال زگیل تناسلی داشته­ اید که به خودی خود از بین رفته ­اند یا تحت درمان قرار گرفته ­اید، احتمالاً در دوران بارداری مشکلی نخواهید داشت. با­ این­حال اگر شما یا شریک جنسی­تان زگیل تناسلی داشته ­اید، به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید.

زگیل­ های تناسلی در زنان در دوران بارداری ممکن است:

 • به دلیل تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری، خونریزی کرده و از نظر تعداد و اندازه رشد کنند.
 • کانال تولد را مسدود کنند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است شما به سزارین نیاز داشته باشید.
 • نوزادان را در معرض انواع HPV قرار دهند که این امر منجر به ایجاد زگیل در مجاری هوایی نوزادان می­شود. این وضعیت بسیار نادر بوده و پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده (recurrent respiratory papillomatosis ) نامیده می‌­شود.

عکس زگیل تناسلی

چگونه می توان از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از زگیل تناسلی یا هر نوع بیماری مقاربتی دیگری، نداشتن رابطه مشکوک جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی است.

اگر رابطه جنسی دارید، دستورالعمل­ های زیر را به منظور پیشگیری به کار ببندید:

واکسن HPV دریافت کنید

واکسن HPV مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) برای سنین ۹ الی ۴۵ سال است. واکسن HPV شما را در برابر طیف گسترده­ای از زگیل­ های تناسلی و سرطان­ های دهانه رحم که توسط انواع مختلف HPV تولید می­‌شوند، مقاوم می­کند. یک کلینیک در نزدیکی خود پیدا کرده و واکسن HPV را دریافت کنید.

از کاندوم استفاده کنید

در هنگام رابطه جنسی،استفاده از کاندوم بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی است. قبل از اینکه آلت تناسلی، مهبل، واژن، دهان یا مقعد را لمس کند، مطمئن شوید که کاندوم گذاشته ­اید. HPV، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، می تواند مناطقی را که تحت پوشش کاندوم نیستند آلوده کند. ممکن است زگیل تناسلی را از تماس مستقیم پوست به پوست بدست آورید. سایر روش­های پیشگیری از بارداری، نظیر قرص­های ضد بارداری، آمپول­های تزریقی، ایمپلنت یا دیافراگم، شما را از ابتلا به بیماری­های مقاربتی محافظت نمی­‌کنند.

آزمایش دهید

مطمئن شوید که شما و شریک جنسی­تان از نظر آلودگی و ابتلا به انواع بیماری­ های مقاربتی آزمایش شده­اید. قبل از داشتن هرگونه رابطه جنسی در ارتباط با نتایج آزمایش گفت­و­گو کنید.

از برقراری رابطه­ ی جنسی با بیش از یک نفر در یک دوره ی زمانی مشخص اجتناب کنید

برقراری رابطه جنسی با تنها یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به بیماری­ های مقاربتی را کاهش دهد. پس از آزمایش STD، به یکدیگر وفادار باشید. این بدان معناست که شما بایستی منحصرا با یکدیگر رابطه جنسی داشته باشید.

تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید.

خطر ابتلا به بیماری­ های مقاربتی با افزایش تعداد شرکای جنسی افزایش میابد.

دوش واژینال نگیرید

دوش واژینال بعضی از باکتری­ های طبیعی واژن را که از شما در­برابر انواعی از عفونت­ ها محافظت می­کنند، از بین برده و به این ترتیب خطر ابتلا به بیماری­ های مقاربتی را افزایش می­دهد.

از میزان مصرف الکل خود آگاه باشید و آن را کنترل کنید

برخی افراد از الکل یا مواد مخدر به عنوان روشی برای مست کردن یا نشئگی استفاده می­کنند. افراد در حالت مستی و نشئگی قادر به اعلام رضایت و درک آنچه اتفاق می­افتد نیستند. این امر شما را در معرض خطر تجاوز جنسی و ابتلا به انواع بیماری­های مقاربتی قرار می دهد.

توصیه­ های گفته شده بهترین نتیجه را زمانی در بردارند که در کنار هم رعایت شوند و هیچ­کدام به تنهایی نمی توانند از شما در برابر بیماری­ های مقاربتی محافظت کند.

آیا زنان یا مردانی که با یکدیگر رابطه جنسی دارند می توانند زگیل تناسلی بگیرند؟

بله؛ امکان دریافت زگیل تناسلی یا هر نوع بیماری مقاربتی دیگر از شریک جنسی آلوده، در افراد همجنس­باز نیز وجود دارد.

قبل از داشتن هرگونه رابطه جنسی، با شریک جنسی خود در ارتباط با سابقه فعالیت­ های جنسی وی گفت­و­گو کرده و در صورت مشاهده علائم زگیل تناسلی، با پزشک خود در مورد آزمایش دادن مشورت کنید.

منبع : womenshealth