زگیل تناسلی (HPV) چیست؟

زگیل تناسلی یکی از همه گیرترین بیماری های آمیزشی در جهان است که در اثر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (human papilloma virus – HPV) به وجود می‌آید. زگیل های تناسلی می‌توانند آزاردهنده باشند، اما غالب آن ها قابل درمان بوده و خطرناک نیستند.

زگیل تناسلی در صورت عدم درمان قابلیت انتقال به شریک جنسی و در بعضی موارد تبدیل شدن به سرطان را دارد.

زگیل تناسلی

زگیل­ های تناسلی در اثر ویروس HPV ایجاد می­‌شوند

زگیل­ های تناسلی روی پوست اطراف دستگاه تناسلی و مقعد شما ظاهر می‌­شوند. این دسته از زگیل­ ها ناشی از انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (human papilloma virus – HPV) هستند. شاید شنیده باشید که برخی از انواع HPV می­توانند باعث سرطان شوند، اما باید دانست که انواع سرطان­زای این ویروس، با دسته دیگر یکی نبوده و این دو از یکدیگر متمایز اند.

HPV ممکن است به سختی تشخیص داده­ شود. این بیماری، از رایج ترین انواع بیماری­ های آمیزشی است، اما بیشتر اوقات به خودی خود از بین می­رود. گاهی اوقات انواع خاصی از تیپ پر­خطر HPV در صورت عدم درمان می­توانند ایجاد سرطان کنند. سایر انواع کم ­خطر HPV می توانند باعث ایجاد زگیل در مهبل، واژن، گردن رحم، راست روده، مقعد، آلت تناسلی یا کیسه بیضه شوند. زگیل­ های دستگاه تناسلی رایج بوده و هر ساله حدود ۳۶۰،۰۰۰ نفر در آمریکا به آن­ها مبتلا می­‌شوند.

راه­ های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم با پوست آلوده و غالباً در طی رابطه جنسی واژینال، مقعدی و یا دهانی بین افراد منتقل می­‌شود. انتقال زگیل تناسلی مشروط به ارگاسم نبوده و عدم دخول آلت تناسلی به واژن یا مقعد نیز از انتقال آن جلوگیری نمی­‌کند. در مواردی فرد آلوده ممکن است آثار و علائمی از خود نشان ندهد، اما همچنان احتمال انتشار ویروس توسط فرد وجود دارد. در موارد نادر نیز، در طی زایمان طبیعی زگی ل­های تناسلی به نوزاد منتقل می­‌شوند.

زگیل تناسلی با دیگر زگیل­ هایی که در قسمت­های مختلف بدن ظاهر می‌­شوند متفاوت است. بنابراین با لمس زگیل ­های دست و پا، به زگیل تناسلی مبتلا نخواهید شد.

در صورت بروز علائم بیماری، زگیل تناسلی با احتمال بالاتری منتقل می­‌شود. بنابراین اگر متوجه زگیل شدید، بهتر است به منظور کاهش خطر آلودگی شریک جنسی­تان، آزمایش داده و پروسه درمان را طی کنید.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

مطالب مرتبط با زگیل تناسلی (HPV)

  • سرطلان دهانه رحم

سرطان دهانه‌ی رحم و انواع روش های درمان آن

۱۳۹۸/۱۱/۲۳|زگیل تناسلی (HPV)|

با رشد غیرعادی و غیرقابل کنترل سلول ها در دهانه ی رحم زنان، انتهای رحم که به واژن می‌رسد، سرطان دهانه‌ی رحم رخ می‌دهد. دهانه‌ی رحم مخاطی برای واژن تولید می‌کند که به جنبندگی اسپرم [...]

زگیل تناسلی در مردان و زنان

۱۳۹۸/۰۸/۱۴|زگیل تناسلی (HPV)|

زگیل تناسلی چیست؟ زگیل تناسلی یکی از انواع رایج عفونت های مقاربتی است که منجر به ایجاد برآمدگی های کوچک و بدون درد در اطراف ناحیه ی تناسلی می‌شود. علت بروز این عفونت، ویروس پاپیلوم [...]

  • سوالات شایع زگیل تناسلی

سوالات شایع زگیل تناسلی

۱۳۹۸/۰۶/۱۲|زگیل تناسلی (HPV)|

زگیل تناسلی چیست؟ زگیل­ های تناسلی دسته ای از عفونت­ های هر ساله حدود ۴۰۰۰۰۰ آمریکایی زگیل تناسلی می­گیرند مقاربتی (STD) ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) اند. زگیل­ های تناسلی به صورت یک برآمدگی [...]

فیلم های مرتبط در آپارات

فیلم های مرتبط در یوتوب