زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یکی از انواع رایج عفونت های مقاربتی است که منجر به ایجاد برآمدگی های کوچک و بدون درد در اطراف ناحیه ی تناسلی می‌شود. علت بروز این عفونت، ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. همه ی افراد مبتلا به ویروس پاپیلوم انسانی، زگیل آشکار ندارند. زگیل تناسلی را می توان با دارو یا روش های ساده ای به توصیه ی پزشک از بین برد. امروزه واکسنی برای محافظت از بدن در برابر شایع ترین انواع ویروس پاپیلوم انسانی که منجر به بروز زگیل تناسلی می شود وجود دارد.

علل بروز زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در اثر ویروس پاپیلوم انسانی به وجود می‌آید که یکی از انواع عفونت های مقاربتی است. زگیل های تناسلی بسیار مسری هستند. ویروسی که باعث ایجاد زگیل می‌شود، از طریق تماس مستقیم با پوست سرایت پیدا می‌کند که معمولا این تماس حین برقراری رابطه ی واژنی یا مقعدی اتفاق می‌افتد. حتی اگر زگیل روی بدن شما ظاهر نشود، امکان سرایت ویروس به دیگران وجود دارد.

زمان ظاهر شدن زگیل بعد از آلوده شدن به ویروس از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بعضی از افراد ظرف یک هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس مبتلا به زگیل می‌شوند در حالی که این مدت برای دیگران تا یک سال یا بیشتر به طول می‌انجامد. به همین دلیل گاهی تشخیص علت ابتلا به این ویروس دشوار است.

عوامل خطرناک

تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، می توانند گرفتار ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) شوند. ممکن است خطر ابتلا در برخی افراد نسبت به دیگران بالاتر باشد. درحالت های زیر، احتمال بروز این ویروس بیشتر است :

 • داشتن شریکی که چندین شریک جنسی داشته
 • داشتن چند شریک جنسی

زگیل تناسلی در مردان و زنان

انواع زگیل تناسلی

ویروس پاپیلوم انسانی بیش از ۱۰۰ گونه ی مختلف دارد ولی تنها برخی از آن ها مشکل آفرین هستند. شایع ترین این ویروس ها که باعث بروز زگیل تناسلی می‌شوند، نوع ۶ و ۱۱ است. نوع ۱۶ و ۱۸ در زنان باعث بروز تغییراتی در سلول های اطراف دهانه ی رحم می‌شود و در این حالت خطر ابتلا به سرطان دهانه ی رحم بالا می‌رود.

علائم و نشانه ها

به برآمدگی های بدون درد که در نزدیکی آلت تناسلی ظاهر می‌شود، زگیل تناسلی می‌گویند. ممکن است زگیل ها صاف یا برجسته باشند و گاهی چند زگیل کنار یکدیگر یک شاخه شبیه به گل کلم تشکیل می‌دهند. زگیل های تناسلی همیشه آشکار نیستند. زگیل تناسلی در مردان در نواحی زیر دیده می‌شود :

 • روی آلت تناسلی
 • روی کیسه ی بیضه
 • داخل مجرای ادراری (مجرای ادرار: مجرایی که ادرار از آن از مثانه به بیرون بدن خارج می‌شود)
 • داخل یا خارج از مقعد (مقعد: سوراخ انتهای کانال مقعد،بین کفل، که مدفوع و باد معده از آن خارج می‌شود)

زگیل تناسلی در زنان، در نواحی زیر ظاهر می‌شود :

 • جلو یا داخل واژن
 • روی لب های واژن (لب: چین های داخلی یا خارجی فرج در قسمت جلوی واژن)
 • روی دهانه ی رحم (دهانه ی رحم: قسمت تحتانی رحم که به واژن می‌رسد)
 • روی فرج (فرج: قسمت بیرونی آلت تناسلی زنان)
 • داخل مجرای ادراری
 • داخل یا خارج از مقعد

روش های تشخیص زگیل تناسلی

معمولا پزشک پس از معاینه ی بصری زگیل ها، تشخیص می‌دهد که مبتلا به این ویروس هستید. گاهی ممکن است نمونه ی کوچکی از بافت زگیل گرفته شود تا برای اطمینان از تشخیص در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

روش های مختلفی برای از بین بردن زگیل های تناسلی وجود دارد. نوع درمان به تعداد و مکان قرارگیری زگیل ها بستگی دارد. متاسفانه، از بین بردن زگیل ها به معنی خلاص شدن از شر ویروس نیست و گاهی زگیل مجددا ظاهر می‌شود.

دارو

ممکن است پزشک داروهایی مانند پودوفیلوتوکسین یا ایمی کوامید تجویز کند که زگیل ها را از بین می‌برد یا سیستم ایمنی بدن را به مبارزه علیه عفونت تحریک می کند و در نتیجه ی این امر، زگیل ها ریشه کن شوند.

سرمادرمانی (کرایوتراپی)

در این روش از نیتروژن مایع برای منجمدسازی زگیل های تناسلی استفاده می‌شود. این کار توسط پزشک و در مطب انجام می‌شود.

درمان با لیزر

در لیزر درمانی از نور شدید برای سوزاندن و از بین بردن زگیل استفاده می‌شود. می توان این کار را با بیهوشی انجام داد تا احساس درد کاهش یابد.

کرایو زگیل تناسلی

عوارض زگیل تناسلی

زگیل های دهانی و مقعدی

ممکن است ویروس پاپیلوم انسانی، بسته به نوع رابطه ی جنسی اعم از دهانی و مقعدی، به سایر قسمت های بدن مانند دهان، حلق و مقعد سرایت پیدا کند. در این صورت زگیل به این نواحی هم سرایت پیدا می‌کند که از بین بردن آن ها دشوارتر است.

(ویروس پاپیلوم انسانی: ویروسی شامل انواع مختلف که باعث ایجاد زگیل اعم از زگیل های شایع روی دست و پا و زگیل های تناسلی می‌شود. بعضی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی منجر به بروز سرطان دهانه ی رحم می‌شوند).

سرطان دهانه ی رحم

بعضی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی در بروز سرطان دهانه ی رحم نقش دارند. آن دسته از ویروس های پاپیلوم انسانی که باعث بروز زگیل های آشکار می‌شود، باعث بروز سرطان دهانه ی رحم نمی‌شود. عفونت ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی همیشه منجر به سرطان نمی‌شود اما زنان باز هم باید به طور منظم تحت آزمایش پاپ اسمیر قرار گیرند تا هر گونه حالت غیرعادی که ممکن است باعث بروز سرطان دهانه ی رحم شود، مورد بررسی قرار گیرد.

زگیل تناسلی و بارداری

تقریبا تمام زنانی که در گذشته دچار این ویروس بوده اند، حین بارداری به مشکلی بر نمی‌خورند. انتقال ویروس پاپیلوم انسانی از مادر به جنین حین زایمان وجود دارد ولی بسیار نادر است. در موارد نادر، زگیل تناسلی در دوره ی بارداری بسیار بزرگ می‌شود. درصورتی که زگیل آن قدر بزرگ باشد که راه واژن و تولد نوزاد را ببندد، زایمان طبیعی مختل می‌شود.

 

پیشگیری از زگیل تناسلی

هیچ درمان قطعی برای ویروسی که باعث بروز زگیل تناسلی می‌شود وجود ندارد. معمولا ویروس طی یک یا دو سال خود به خود از بین می‌رود. اگر مجددا زگیل ها ظاهر شوند، روش هایی برای از بین بردن آن ها وجود دارد.

سکس بی خطر

با انجام سکس بی خطر، یعنی استفاده از بازدارنده هایی مانند کاندوم هنگام برقراری رابطه ی جنسی، می توان خطر ابتلا به ویروسی را که منجر به ایجاد زگیل تناسلی می‌شود کاهش داد. باید توجه داشته باشید که کاندوم تنها از قسمتی که می‌پوشاند محافظت می‌کند بنابراین حتی در صورت استفاده از کاندوم نیز احتمال ابتلا به این عفونت وجود دارد. حتی اگر هیچ زگیلی روی سطح پوست وجود نداشته باشد نیز ویروس منتقل می‌شود.

کاندوم خطر ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی را که منجر به ایجاد زگیل می شود کاهش می دهد.

واکسیناسیون (واکسن گارداسیل)

یکی از برنامه های ایمن سازی، واکسن علیه ویروس پاپیلوم انسانی است. این واکسن در برابر نوع ۶ و ۱۱ ویروس پاپیلوم انسانی از بدن محافظت می کند که ۹۰% زگیل های تناسلی در اثر این دو نوع ایجاد می‌شود. به علاوه، زدن واکسن گارداسیل باعث می‌شود بدن در برابر نوع ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلوم انسانی نیز مصون بماند که باعث بروز سرطان دهانه ی رحم می‌شوند. با این وجود، واکسن نمی‌تواند از بدن در برابر سایر انواع ویروس پاپیلوم انسانی که باعث بروز زگیل تناسلی یا سرطان دهانه ی رحم می‌شود محافظت کند. به زنانی که از نظر جنسی فعال هستند، صرف نظر از این که واکسن زده اند یا خیر، توصیه می شود تا آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند.

(واکسن: تمهیداتی حاوی موجودات میکروسکوپی (که باعث بروز بیماری خاصی می‌شوند) در حالت مرده یا ضعیف شده به منظور افزایش ایمنی بدن انسان دربرابر این میکروب)

(واکسناسیون: عمل تزریق واکسن، محلولی حاوی موجودات میکروسکوپی (که باعث بروز بیماری خاصی می‌شوند) در حالت مرده یا ضعیف شده به منظور افزایش ایمنی بدن انسان دربرابر این میکروب)

منبع : healthand