با استفاده از روش های درمان تبخال تناسلی می توان تعداد دفعات بروز بیماری را کاهش داد اما امکان درمان قطعی ویروس هرپس سیمپلکس وجود ندارد.

تبخال تناسلی یکی از انواع بیماری های مقاربتی است. این بیماری مقاربتی باعث بروز جراحت های تبخالی می‌شود که در واقع تاول های دردناک (جوش‌های چرکین) روی ناحیه ی تناسلی است که ممکن است بترکد و مایعاتی از آن خارج شود. بنابر منابع موثق، تقریبا ۱۶ درصد از افراد بین ۱۴ تا ۴۹ سال مبتلا به این بیماری مقاربتی هستند.

عامل تبخال تناسلی

دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس باعث ایجاد تبخال تناسلی می‌شود: HSV-1 (که معمولا باعث تاول تبخالی می شود) و HSV-2 (که معمولا باعث تبخال تناسلی می‌شود).

این ویروس از طریق غشاء مخاطی وارد بدن می‌شود. غشاء مخاطی لایه ی نازکی از بافت است که از قسمت های باز بدن محافظت می‌کند. این غشاء در بینی، دهان و ناحیه ی تناسلی یافت می‌شود.

ویروس به محض وارد شدن به بدن، خود را درون سلول های بدن جای می‌دهد و سپس در سلول های عصبی لگن باقی می‌ماند. ویروس ها به سادگی تکثیر یا با محیط سازگار می‌شوند به همین دلیل درمان آن ها دشوار است.

HSV-1 و HSV-2 در مایعات بدن افراد مبتلا به این ویروس مانند موارد زیر یافت می شود:

 • بزاق
 • منی
 • ترشحات واژن

عامل تبخال تناسلی

تشخیص علائم تبخال تناسلی

یه ظاهر شدن تاول ها، عود و بروز بیماری گفته می‌شود. اولین بار دو روز بعد از تماس با ویروس یا حداکثر ۳۰ روز بعد متوجه بروز بیماری می‌شوید.

علامت های رایج در بین مردان شامل تاول روی آلت تناسلی، کیسه ی بیضه یا کفل (نزدیک یا اطراف مقعد) می‌شود.

علامت های شایع در بین زنان شامل تاول در اطراف یا روی واژن،مقعد و کفل می‌شود.

از جمله علائم شایع و کلی در بین مردان و زنان می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ممکن است تاول هایی روی دهان یا لب، صورت و هر نقطه ای که در تماس با ناحیه ی عفونی قرار گرفته، ظاهر شود
 • ناحیه ی عفونی معمولا قبل از ظاهر شدن تاول شروع به خارش یا سوزش می‌کند
 • ممکن است تاول تبدیل به جراحت (زخم باز) شود و مایعاتی از آن بیرون بریزد
 • ممکن است در عرض یک هفته بعد از ظاهر شدن تاول، زخم کبره ببندد
 • ممکن است غدد لنفاوی متورم شود. غدد لنفاوی وظیفه ی مبارزه با عفونت و آماس در بدن را بر عهده دارند
 • ممکن است دچار سردرد، بدن درد و تب شوید

از جمله علائم عمومی در کودکانی که از طریق زایمان طبیعی مبتلا به تبخال می‌شوند می توان جراحت هایی روی صورت، بدن و ناحیه ی تناسلی نام برد. نوزادانی که هنگام تولد دچار تبخال تناسلی می‌شوند، عوارض شدیدی را تجربه می کنند از جمله:

 • کوری
 • آسیب مغزی
 • مرگ

بسیار مهم است که اگر در دوران بارداری مبتلا به تبخال تناسلی هستید، حتما با پزشک درمیان بگذارید. پزشک برای پیشگیری از انتقال بیماری به نوزاد، روش هایی در نظر می گیرد که یکی از این روش ها انجام سزارین به جای زایمان طبیعی است.

تشخیص تبخال تناسلی

پزشک معمولا می تواند با معاینه ی بصری زخم های تناسلی، تشخیص دهد که آیا مبتلا به تبخال تناسلی هستید یا خیر. انجام تست آزمایشگاهی همیشه ضروری نیست ولی ممکن است پزشک برای اطمینان از تشخیصی که داده از شما بخواهد که تست آزمایشگاهی دهید.

از طریق آزمایش خون، می توان قبل از بروز و ظهور بیماری، ویروس هرپس سیمپلکس را تشخیص داد. حتی اگر هنوز علامتی ندارید ولی فکر می کنید که در معرض ابتلا به تبخال تناسلی قرار گرفته اید، به پزشک مراجعه کنید.

چطور می توان تبخال تناسلی را درمان نمود؟

با استفاده از روش های درمان تبخال تناسلی می توان تعداد دفعات بروز بیماری را کاهش داد اما امکان درمان قطعی ویروس هرپس سیمپلکس وجود ندارد.

دارو

داروهای ضد ویروس به تسریع دوره ی درمان زخم ها و کاهش درد کمک می‌کند. با مشاهده‌ی اولین علائم (سوزش،خارش و غیره) می‌توان از دارو استفاده کرد تا این علامت ها کاهش یابد. درصورت بروز عفونت نیز می توان از دارو استفاده کرد تا از ظهور آن در آینده جلوگیری شود.

مراقبت خانگی

هنگام استحمام در آب گرم، از شوینده های معتدل استفاده کنید. ناحیه ی عفونی را تمیز و خشک نگه دارید. برای این که قسمت عفونی راحت باشد، لباس پنبه‌ای گشاد بپوشید.

اگر باردار و مبتلا به تبخال تناسلی هستم، باید به چه نکاتی توجه کنم؟

درصورت ابتلا به هر نوع از بیماری مقاربتی، طبیعی است که درمورد سلامت نوزاد خود نگران باشید. اگر هنگام زایمان طبیعی تبخال تناسلی عود کرده باشد، تبخال به فرزند منتقل می‌شود. به محض اطلاع از حاملگی، حتما به پزشک اطلاع دهید که دچار این ویروس هستید.

پزشک به شما اطلاع می دهد که قبل، هنگام و بعد از زایمان چه انتظاراتی باید داشته باشید. ممکن است پزشک برای اطمینان از زایمان سالم، روش های امن دوران بارداری را به شما توصیه کند. همچنین ممکن است از عمل سزارین به جای زایمان طبیعی استفاده شود.

به علاوه، تبخال تناسلی باعث بروز عوارضی در دوران حاملگی مانند سقط یا تولد زودهنگام می‌شود.

روابط جنسی تبخال تناسلی

مراقبت طولانی در مورد تبخال تناسلی

هنگام برقراری رابطه ی جنسی، باید سکس امنی داشته باشید و از کاندوم استفاده کنید. این امر مانع از شیوع تبخال تناسلی و سایر بیماری های مقاربتی می‌شود.

درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد اما با دارو می توان این وضعیت را مدیریت کرد. تا زمانی که چیزی باعث عود عفونت نشود، بیماری در بدن خاموش می‌ماند. درصورت اضطراب، مریضی یا خستگی عفونت عود می‌کند. پزشک در رسیدن به بهترین برنامه ی درمان به شما کمک می‌کند تا ظهور بیماری مدیریت شود.

منبع : Healthline