تبخال تناسلی (HSV) چیست؟

تبخال تناسلی (HSV) ویروسی شایع است که باعث ایجاد زخم روی آلت تناسلی و یا دهان شما می شود. شاید تبخال آزاردهنده و دردناک باشد اما معمولا منجر به مشکلات جدی در زمینه‌ی سلامت فرد نمی‌شود.

تبخال یک عفونت کاملا شایع است که برای همیشه روی بدن شما می ماند. بیش از نصف آمریکایی ها تبخال دهانی دارند و از هر ۶ آمریکایی، یک نفر مبتلا به تبخال تناسلی می شود. بنابراین ممکن است در بین افرادی که می شناسید، چند نفر مبتلا به تبخال باشند.

از آن جایی که این ویروس خارج از بدن به زودی از بین می رود، از طریق بغل کردن، گرفتن دست، سرفه، عطسه یا نشستن روی توالت منتقل نمی‌شود.

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی عفونت شایعی است

تبخال از طریق دو ویروس متفاوت اما شبیه به هم ایجاد می شود: ویروس هرپس سیمپلکس ۱ (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس ۲ (HSV-2). این هر دو ویروس، باعث ایجاد جراحت در اطراف و روی فرج، واژن، دهانه ی رحم، مقعد، آلت تناسلی مردان، کیسه ی بیضه، باسن، بین ران ها، لب ها، دهان، گلو و به ندرت چشم ها می شوند.

تبخال از طریق تماس پوست آلوده به پوست دیگر و اغلب هنگام سکس واژنی، سکس دهانی، سکس مقعدی و بوسیدن منتقل می شود. این ویروس باعث ظاهر شدن تاول یا جراحت هایی می شود که معمولا با درد و خارش همراهند. بسیاری از افراد مبتلا به تبخال تناسلی، متوجه زخم ها نمی شوند یا آن را با چیز دیگری اشتباه می گیرند به همین دلیل نمی دانند که دچار این ویروس شده اند. حتی اگر هیچ گونه زخم یا علامتی نداشته باشید، می توانید ناقل تبخال باشید.

دارویی برای درمان قطعی تبخال وجود ندارد اما دارو باعث تسکین علائم و کاهش احتمال انتقال ویروس به دیگران می شود. خبر خوب این است که، به مرور زمان ظاهر شدن زخم و تاول کم تر می شود و با این که تبخال گاهی دردناک و آزاردهنده است، اما خطرناک نیست. افراد مبتلا به تبخال با دیگران رابطه برقرار می کنند، فعالیت جنسی دارند و زندگی کاملا سالمی را پشت سر می گذارند.

تفاوت تبخال تناسلی و دهانی در چیست؟

از آن جایی که ویروس هرپس سیمپلکس دو نوع دارد (HSV1 و HSV2) که روی هر ناحیه ی بدن ظاهر می شود، بسیاری نمی دانند که چه نامی روی این عفونت ها بگذارند. ولی در واقع موضوع بسیار ساده است:

• اگر هر یک از ویروس های HSV1 یا HSV2 در اطراف یا روی ناحیه ی تناسلی (فرج، واژن، دهانه ی رحم، مقعد، آلت تناسلی مردان، کیسه ی بیضه، باسن، بین ران ها) مشاهده شود، به آن تبخال تناسلی می گویند.

• اگر هر یک از ویروس های HSV-1 یا HSV-2 در اطراف یا روی لب ها، دهان و گلو ظاهر شود، به آن تبخال دهانی گویند. به تبخال دهانی، تاول تبخالی هم گفته می شود.

معمولا HSV1 باعث بروز تبخال دهانی و HSV2 باعث بروز تبخال تناسلی می شود. هر ویروس تمایل دارد که در ناحیه ی مورد علاقه ی خود باقی بماند. اما ممکن است که هر یک از این ویروس ها در هر دو بخش مشاهده شود. به عنوان مثال، اگر با فردی که روی دهانش تبخال دارد سکس دهانی داشته باشید، دستگاه تناسلی شما دچار ویروس نوع یک می شود. و اگر با فردی که مبتلا به ویروس نوع دو است سکس دهانی داشته باشید، این ویروس و تبخال به دهان شما منتقل می شود.

چطور به تبخال تناسلی مبتلا می شوید؟

از طریق تماس پوستی با فردی مبتلا به این ویروس، تبخال منتقل می شود. معمولا حین سکس دهانی، مقعدی و واژنی، هنگام تماس آلت تناسلی/دهان شما با دستگاه تناسلی/دهان فرد مقابل، دچار این ویروس می شوید.

حتی اگر آلت تناسلی مرد یا زبان کاملا وارد واژن،مقعد یا دهان نشود، ویروس منتقل می شود. بدون ارضا شدن هم تبخال منتقل خواهد شد. تنها تماس پوستی کافی است. همچنین اگر فردی را که دچار تبخال دهانی است ببوسید، مبتلا به این ویروس می شوید.

پوست دستگاه تناسلی، دهان و چشم به آسانی مورد عفونت قرار می گیرد. اگر ویروس تبخال تناسلی راهی برای ورود از طریق بریدگی، سوختگی، جوش یا سایر جراحت ها داشته باشد، باعث عفونت سایر نقاط بدن نیز می شود. بدون رابطه ی جنسی نیز ویروس تبخال منتقل می شود. گاهی به روش های غیرجنسی نیز تبخال سرایت می کند، مثلا اگر والد مبتلا به تبخال دهانی، بوسه ای روی لبان شما بنشاند، شما مبتلا می شوید. بیشتر افراد مبتلا به تبخال دهانی، در کودکی دچار این ویروس شده اند. ممکن است مادر هنگام زایمان طبیعی، تبخال را به نوزاد منتقل کند اما این مورد به ندرت اتفاق می افتد.

اگر به تبخال دست بمالید و قبل از شستن دست ها، دهان یا قسمت تناسلی یا چشم خود را لمس کنید، تبخال از ناحیه ی آلوده به جاهای دیگر هم منتقل می شود. همچنین ممکن است از این طریق، فرد دیگر را آلوده کنید.

هنگامی که جراحت باز و خیس باشد، تبخال سریع تر سرایت پیدا می کند زیرا مایع ناشی از تاول تبخال، به راحتی ویروس را منتقل می کند. اما هنگامی که هیچ زخمی روی پوست نباشد نیز، تبخال به دیگران سرایت می کند.

بیشتر مردم، از کسی که جای هیچ زخمی روی بدنش نیست، مبتلا به تبخال تناسلی می شوند. ممکن است سال ها بدون بروز علامت روی بدن شما باشد بنابراین فهم زمان و دلیل ابتلا به این ویروس دشوار است. دقیقا به همین خاطر است که افراد زیادی به این ویروس مبتلا هستند، چون عفونت آب زیرکاهی است.

درمان تبخال تناسلی

مطالب مرتبط با تبخال تناسلی (HSV)

  • درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

۱۳۹۹/۰۱/۰۵|تبخال تناسلی|

با استفاده از روش های درمان تبخال تناسلی می توان تعداد دفعات بروز بیماری را کاهش داد اما امکان درمان قطعی ویروس هرپس سیمپلکس وجود ندارد. تبخال تناسلی یکی از انواع بیماری های مقاربتی است. [...]

  • تبخال تناسلی

تبخال تناسلی چیست؟

۱۳۹۸/۰۷/۱۶|تبخال تناسلی|

تبخال تناسلی از جمله بیماری های مقاربتی شایع است و افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، ممکن است به آن مبتلا شوند. اکثر افراد مبتلا به این ویروس علامتی ندارند. حتی اگر علامت بیماری [...]

فیلم های مرتبط در آپارات

فیلم های مرتبط در یوتوب