تبخال تناسلی از جمله بیماری های مقاربتی شایع است و افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، ممکن است به آن مبتلا شوند. اکثر افراد مبتلا به این ویروس علامتی ندارند. حتی اگر علامت بیماری مشاهده نشود، تبخال باز هم به شریکان جنسی سرایت می کند.

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی از جمله بیماری های مقاربتی است که در اثر دو نوع ویروس به وجود می‌آید. نام این ویروس ها هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) و هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2) می‌باشد.

تبخال دهانی چیست؟

تبخال دهانی معمولا در اثر HSV-1 ایجاد می‌شود و در این حالت تاول های تبخالی روی دهان یا اطراف آن دیده می شود. با این حال، بیشتر افراد مبتلا به این ویروس علامتی ندارند و اکثرا در کودکی یا اوایل جوانی دراثر تماس غیرجنسی با بزاق دهان آلوده شده اند.

عکس تبخال تناسلی

آیا بین تبخال تناسلی و دهانی ارتباطی هست؟

ممکن است تبخال دهانی که در اثر HSV-1 ایجاد شده، از طریق سکس دهانی به آلت تناسلی سرایت پیدا کند. به همین دلیل، گاهی تبخال تناسلی متاثر از HSV-1 است.

تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

تبخال تناسلی در ایالت متحده بسیار شایع است. از هر ۶ فرد بین ۱۴ تا ۴۹ سال، بیش از یک نفر به تبخال تناسلی مبتلاست.

تبخال تناسلی چگونه شیوع پیدا می‌کند؟

اگر با فردی مبتلا به این بیماری رابطه ی واژنی، دهانی یا مقعدی برقرار کنید، دچار این ویروس می‌شوید.

اگر شما تبخال نداشته باشید، می توانید به طرق زیر و تماس با تبخال به این ویروس آلوده شوید:

  • تماس با زخم تبخال
  • بزاق (اگر شریک جنسی شما دچار تبخال دهانی باشد) یا ترشحات تناسلی (اگر شریک جنسی شما دچار عفونت تناسلی باشد)
  • پوست ناحیه ی دهان اگر شریک جنسی شما مبتلا به تبخال دهانی باشد، یا پوست ناحیه ی تناسلی در صورتی که شریک جنسی شما تبخال تناسلی داشته باشد.

اگر شریک جنسی شما جراحت آشکاری نداشته باشد یا نداند که مبتلا به این نوع از ویروس است، شما دچار تبخال می‌شوید. به علاوه احتمال ابتلا به تبخال تناسلی از طریق ایجاد ارتباط دهانی با فردی که مبتلا به تبخال دهانی است، وجود دارد.

این ویروس از طریق توالت، رختخواب، استخر یا  لمس اشیاء پیرامون مانند قاشق و چنگال، صابون یا حوله سرایت پیدا نمی‌کند. اگر درمورد نحوه ی انتقال تبخال سوالات بیشتری دارید، مسائل خود را با افراد ارائه دهنده ی خدمات درمانی درمیان بگذارید.

چطور می توان خطر ابتلا به تبخال تناسلی را کاهش داد؟

تنها راه اجتناب از بیماری های مقاربتی پرهیز از روابط جنسی واژنی، مقعدی یا دهانی است.

اگر از نظر جنسی فعال هستید، می توانید با پیروی از موارد زیر احتمال ابتلا به تبخال تناسلی را کاهش دهید:

  • با فردی که مبتلا به بیماری مقاربتی نیست، رابطه ی بلند مدت و تک همسری داشته باشید (به عنوان مثال فردی که مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه ی آزمایش درمورد بیماری های مقاربتی منفی بوده است.)
  • هنگام برقراری رابطه ی جنسی به شیوه ی صحیح از کاندوم لتکس استفاده کنید.

آگاه باشید که تمام جراحت های تبخالی در قسمت هایی که با کاندوم پوشیده شده اتفاق نمی‌افتد بلکه ممکن است ویروس هرپس از قسمت هایی از پوست آزاد (ترشح) شود که جراحت آشکاری ندارد. به این دلایل، ممکن است کاندوم به طور کامل از شما در برابر شیوع تبخال محافظت نکند.

اگر با فردی مبتلا به تبخال در رابطه هستید، با روش های زیر می توانید احتمال ابتلا را کاهش دهید:

  • شریک شما باید هر روز داروی ضد تبخال مصرف کند. شریک شما باید در این مورد با پزشک مشورت کند.
  • زمانی که شریک جنسی شما علامت های بیماری را دارد (یعنی ویروس عود کرده باشد) از برقراری رابطه ی دهانی، واژنی یا مقعدی بپرهیزید.

من باردار هستم. تبخال تناسلی چطور روی نوزاد تاثیر می گذارد؟

اگر باردار و مبتلا به تبخال تناسلی هستید، حتما باید به منظور مراقبت های پیش از زایمان نزد پزشک بروید. اگر علائم تبخال تناسلی دارید یا تشخیص داده شده که به این ویروس مبتلا هستید، به پزشک اطلاع دهید. به علاوه، اگر تا به حال در معرض تبخال تناسلی قرار گرفته اید نیز به پزشک مراجعه کنید. طبق برخی تحقیقات، تبخال تناسلی منجر به سقط یا زایمان زودتر از موعد می‌شود.

ممکن است عفونت تبخال قبل از زایمان به فرزند منتقل شود اما اغلب هنگام زایمان نوزاد دچار این ویروس می‌شود. در این صورت کودک به عفونت مرگباری (به نام تبخال نوزاد) مبتلا می‌شود. بسیار مهم است که هنگام بارداری مبتلا به تبخال تناسلی نشوید. اگر حامله و مبتلا به تبخال تناسلی هستید، نزدیک به اواخر دوره ی بارداری به شما داروی ضد تبخال تجویز می شود. بدین ترتیب، خطر بروز علامت یا نشانه های تبخال هنگام زایمان کاهش می‌یابد. پزشک باید در زمان زایمان به دقت شما را مورد معاینه قرار دهد. اگر هنگام زایمان نشانه های تبخال در شما مشاهده شود، معمولا عمل سزارین انجام می‌شود.

چطور بدانم مبتلا به تبخال تناسلی هستم؟

اکثر افراد مبتلا به تبخال تناسلی علامتی ندارند یا علامت های خفیف دارند. ممکن است فرد متوجه این علائم خفیف نشود یا آن را با شرایط پوستی دیگر مانند جوش یا مویی که از داخل رشد کرده اشتباه بگیرد. به همین دلیل، اغلب افراد مبتلا به تبخال تناسلی از بروز آن آگاه نیستند.

زخم های تبخال معمولا به صورت یک یا چند تاول در اطراف آلت تناسلی، مقعد، دهان یا روی آن ظاهر می‌شود. با ترکیدن تاول، زخم های دردناکی به جا می‌ماند که درمان آن از یک تا چند هفته طول می‌کشد. گاهی به این علامت “عود و ظهور بیماری” گفته می‌شود. اولین باری که بیماری در فرد ظاهر می‌شود، ممکن است علامت های سرماخوردگی مانند تب، تن درد یا تورم غدد را نیز تجربه کند.

افرادی که بروز اولیه ی تبخال را از سر می‌گذرانند، به طور مکرر این علائم را دارند به خصوص اگر مبتلا به HSV-2 شده باشند. این علائم تکراری معمولا کوتاه تر و نسبت به بروز اولیه خفیف تر هستند. با این که این عفونت تا پایان عمر در بدن می ماند اما تعداد بروز آن به مرور زمان کاهش می‌یابد.

اگر متوجه هر یک از این علائم شدید یا شریک جنسی شما دچار بیماری مقاربتی یا علائم آن است، باید به پزشک مراجعه کنید. علائم بیماری مقاربتی شامل جراحت غیر عادی، خارج شدن مایعات بد بو از آلت تناسلی، احساس سوزش هنگام ادرار یا (برای خانم ها) خونریزی بین پریودی می‌شود.

اگر دچار تبخال تناسلی باشم، پزشک چطور آن را تشخیص می دهد؟

درمان گر می‌تواند تنها با مشاهده ی علائم شما تشخیص دهد که مبتلا به تبخال تناسلی هستید. همچنین می تواند از جراحت (ها) نمونه برداری و آن را آزمایش کند. در شرایط خاص، آزمایش خون گرفته می‌شود تا از این طریق پادتن های تبخال مشاهده شود. با فردی که خدمات درمانی ارائه می دهد صادقانه صحبت کنید و از او بپرسید آیا لازم است برای تشخیص تبخال یا سایر بیماری های مقاربتی مورد آزمایش قرار گیرید یا خیر.

توجه داشته باشید که با آزمایش خون مشخص می‌شود مبتلا به عفونت تبخال هستید یا نه ولی مشخص نمی‌شود که چگونه دچار این بیماری شده اید یا چه مدت این عفونت در شما وجود دارد.

آیا درمانی برای تبخال وجود دارد؟

هیچ درمان قطعی برای تبخال وجود ندارد. با این حال، داروهایی برای پیشگیری یا کوتاه کردن ظهور بیماری وجود دارد. یکی از این داروهای ضد تبخال به صورت روزانه مصرف می‌شود و احتمال انتقال این عفونت به شریک جنسی را پایین می‌آورد.

اگر درمان نشوم چه اتفاقی می افتد؟

تبخال تناسلی باعث به وجود آمدن جراحت های دردناک در ناحیه ی تناسلی می‌شود و در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، شدیدتر است.

اگر به زخم یا ترشحات ناشی از آن دست بزنید، ممکن است تبخال به سایر قسمت های بدن مانند چشم منتقل شود. برای پرهیز از سرایت تبخال به قسمت های دیگر بدن، به تبخال یا ترشحات آن دست نزنید اما اگر این کار را انجام دادید، فورا برای پرهیز از انتقال عفونت، دست خود را به خوبی بشویید.

اگر باردار هستید، ممکن است مشکلاتی برای شما و جنین در حال رشد یا فرزند به دنیا نیامده به وجود بیاید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، قسمت “باردار هستم. تبخال تناسلی چطور روی نوزاد تاثیر می گذارد” را که در بالا آمده مطالعه کنید.

 

تبخال دهانی

اگر مبتلا به تبخال باشم، باز هم می توانم سکس داشته باشم؟

اگر دچار تبخال هستید، باید با شریک جنسی خود صحبت کنید و به او بگویید که چه خطراتی شما را تهدید می‌کند. استفاده از کاندوم خطر ابتلا را کاهش می‌دهد اما خطر را به طور کامل از بین نمی‌برد. داشتن زخم یا سایر علائم تبخال خطر شیوع بیماری را بالا می‌برد. حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشید، باز هم شریک شما مبتلا به این عفونت می‌شود.

شاید از تاثیر تبخال تناسلی به روی سلامت بدن، رابطه ی جنسی و عاطفی خود نگران باشید. بهتر است این مسائل را با درمانگر درمیان بگذارید اما توجه به این نکته نیز مهم است که با وجود عدم درمان قطعی تبخال، می توان آن را با دارو مدیریت نمود. درمان سرکوبگر روزانه (یعنی مصرف روزانه ی داروهای ضد ویروس) خطر انتقال تبخال به شریک جنسی را پایین می‌آورد. حتما در مورد گزینه های درمان با پزشک مشورت کنید. از آن جایی که تشخیص تبخال تناسلی روی احساس شما در مورد رابطه ی فعلی یا رابطه های بعدی تاثیر می‌گذارد،مهم است بدانید چطور باید درمورد نتایج بیماری های مقاربتی با شریک جنسی خود صحبت کنید.

ارتباط بین تبخال تناسلی و اچ آی وی چیست؟

عفونت تبخال منجر به ایجاد زخم هایی روی پوست یا خراش و چین هایی دور دهان، واژن و مقعد می‌شود. این اتفاق، زمینه ای برای ورود ویروس اچ آی وی فراهم می‌کند. حتی اگر جراحت های آشکار وجود نداشته باشد، ابتلا به تبخال تناسلی باعث بالا رفتن سلول های CD4 (سلول هایی که ویروس اچ آی وی برای ورود به بدن مورد هدف قرار می دهد) در جداره ی آلت تناسلی می‌شود. هنگامی که فرد هم دچار تبخال تناسلی و هم ویروس اچ آی وی باشد، احتمال سرایت اچ آی وی به شریکی که مبتلا به این ویروس نیست از طریق تماس جنسی با دهان،واژن یا مقعد بیشتر می‌شود.

منبع : CDC.gov