ایدز (HIV) چیست؟

به ویروسی که باعث بروز ایدز می شود، اچ آی وی می گویند. این ویروس سیستم ایمنی را مختل می کند، طوری که به راحتی مریض می شوید. اچ آی وی هنگام رابطه جنسی منتقل می شود اما کاندوم به شما کمک می کند.

تقریبا ۱.۱ میلیون نفر در ایالت متحده دچار ویروس اچ آی وی هستند و سالانه ۳۸ هزار عفونت جدید اتفاق می افتد. بسیاری از افراد مبتلا به اچ آی وی تا سال ها علامتی ندارند بنابراین از بروز این بیماری بی خبر هستند.

ایدز (HIV)

اچ آی وی عفونتی است که ممکن است منجر به ایدز شود

اچ آی وی مخفف ویروس نقص ایمنی انسان است. این ویروس باعث تجزیه و نابود شدن سلول های خاصی از سیستم دفاعی بدن می شود (سلول هایی که در برابر بیماری از بدن محافظت کرده و باعث سالم ماندن ما می شوند). هنگامی که ویروس اچ آی وی به سیستم ایمنی آسیب وارد کند، به سادگی بیمار می شوید و در اثر عفونت هایی که بدن در حالت طبیعی با آن ها مبارزه می کرد، جان خود را از دست می دهید.

به محض ابتلا به اچ آی وی، ویروس تا همیشه در بدن می ماند. درمان قطعی برای اچ آی وی وجود ندارد اما دارو به شما کمک می کند تا سالم بمانید. داروی اچ آی وی، احتمال سرایت ویروس به دیگران را کاهش می دهد یا متوقف می کند. تحقیقات نشان داده که مصرف داروهای اچ آی وی به صورت هدفمند، میزان این ویروس را تا جایی در خون کاهش می دهد که حتی ممکن است در آزمایش مشخص نشود. در این صورت، ویروس از طریق سکس منتقل نمی شود.

درمان بسیار مهم است (برای همین آزمایش دادن اهمیت دارد). اگر اچ آی وی درمان نشود، ایدز را به دنبال دارد. اما افراد مبتلا به اچ آی وی می توانند با مصرف دارو، زندگی طولانی و سالمی داشته باشند و از شیوع اچ آی وی به دیگران جلوگیری نمایند.

تفاوت بین اچ آی وی و ایدز در چیست؟

اچ آی وی ویروسی است که منجر به ایدز می شود. ایدز مخفف سندرم نقص ایمنی اکتسابی است. اچ آی وی و ایدز یکسان نیست و افراد مبتلا به اچ آی وی همیشه ایدز ندارند.

اچ آی وی ویروسی است که از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. به مرور زمان، ویروس اچ آی وی باعث از بین رفتن سلول های مهمی در سیستم ایمنی بدن (به نام سلول های CD4 یا سلول های T) می شود که در برابر عفونت از شما محافظت می کنند. اگر به اندازه ی کافی این سلول در بدن شما نباشد، بدن نمی تواند به حالت طبیعی با عفونت و بیماری بجنگد.

با آسیبی که ویروس اچ آی وی به سیستم ایمنی وارد می کند، بیماری ایدز رخ می دهد. هنگامی که دچار عفونت خطرناک شوید یا تعداد سلول های CD4 در بدن به شدت کاهش یابد، مبتلا به ایدز می شوید. جدی ترین مرحله ی اچ آی وی ایدز می باشد که به مرور زمان مرگ فرد را در پی دارد.

اگر درمان صورت نگیرد، معمولا ۱۰ سال طول می کشد تا فرد مبتلا به اچ آی وی، دچار ایدز شود. درمان باعث کند شدن آسیب ویروس می شود و به افراد کمک می کند تا چند دهه سالم بمانند.

چطور مبتلا به اچ آی وی می شوید؟

اچ آی وی در منی، ترشحات واژن، مخاط مقعد، خون و شیر پستان وجود دارد. ویروس از طریق زخم یا بریدگی روی پوست و غشاء مخاطی (مانند داخل واژن، رکتوم وقسمت باز آلت مردان) وارد بدن می شود. ممکن است به طرق زیر مبتلا به اچ آی وی شوید:

• رابطه جنسی واژنی یا مقعدی

• اشتراک سوزن یا سرنگ برای تزریق مواد، پیرس، تتو و غیره

• سوزن حاوی خون آلوده داخل بدن شما بماند

• وارد شدن خون، منی یا ترشحات واژن آلوده به اچ آی وی به زخم یا بریدگی روی بدن

اچ آی وی از طریق رابطه جنسی حفاظت نشده منتقل می شود. استفاده از کاندوم و یا دنتال دم (کاندوم دهانی) هنگام آمیزش جنسی و شریک نشدن سوزن، از شما و شریکتان در برابر اچ آی وی محافظت می کند. اگر مبتلا به اچ آی وی هستید، باید بدانید که درمان احتمال شیوع ویروس به دیگران از طریق سکس را کاهش می دهد یا از بین می برد. اگر مبتلا به اچ آی وی نیستید، دارویی به نام PrEP وجود دارد که با مصرف روزانه ی آن، مانع از بروز اچ آی وی می شوید.

همچنین ویروس اچ آی وی حین بارداری، وضع حمل و شیردهی به نوزاد منتقل می شود. زن باردار مبتلا به اچ آی وی می تواند با مصرف دارو، احتمال انتقال ویروس به فرزند را کاهش دهد. اچ آی وی از طریق بزاق منتقل نمی شود بنابراین با بوسیدن، شریک شدن غذا یا نوشیدنی یا استفاده از قاشق و چنگال مشترک مبتلا به این ویروس نمی شوید. به علاوه، با بغل کردن، گرفتن دست یکدیگر، سرفه، عطسه یا نشستن روی توالت هم منتقل نمی شود.

در گذشته، برخی از طریق انتقال خون آلوده دچار اچ آی وی می شدند. اما امروزه دریافت یا اهدای خون در مراکز درمانی کاملا بی خطر است. پزشکان،بیمارستان ها و مراکز اهدای خون بیش از یک بار از یک سوزن استفاده نمی کنند و خون اهدا شده برای بررسی اچ آی وی و سایر عفونت ها مورد آزمایش قرار می گیرد.

راه های انتقال ایدز

مطالب مرتبط با ایدز (HIV)

فیلم های مرتبط در آپارات

فیلم های مرتبط در یوتوب