بیماری جدید کرونا با نام کووید-۱۹ (COVID-19) از اوایل ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ در استان ووهان چین شیوع پیدا کرد و تاکنون جان چندین هزار نفر در کل جهان و ایران را گرفته است. با توجه به شیوع بسیار زیاد ویروس کرونا، این پرسش مطرح می‌شود که آیا انتقال ویروس کرونا از طریق رابطه جنسی هم امکان پذیر است؟ برای پاسخ این سوال و دیگر راه‌های انتقال این بیماری با ما همراه باشید.

با توجه به اینکه این ویروس از دسته ویروس‎‌های منتقل شده از حیوان به انسان است، برخی افراد در این فکر هستند که شاید کرونا هم مانند ایدز که از حیوان به انسان منتقل شده بود، از طریق رابطه جنسی هم منتقل شود.
برای بررسی انتقال کرونا از طریق رابطه جنسی باید پیش از هر چیز درباره راه‌های انتقال این بیماری اطلاعاتی کسب کنیم.

نحوه گسترش و انتقال ویروس کرونا

بیماری کرونا از طریق قطراتی که در حین عطسه یا سرفه کردن با شدت از بدن فرد آلوده خارج می‌شوند، منتشر می‌شود. این قطرات معمولا سنگین بوده و بلافاصله روی زمین یا سطوح می‌نشینند. اگر این قطرات از طریق دستی که با سطح آلوده تماس داشته‌ به دهان، بینی یا چشم کسی که در آن نزدیکی است برسد، عفونت ایجاد می‌شود.

راه مقابله با ویروس کرونا

سازمان بهداشت جهانی (WHO) افراد را به پرهیز از تماس نزدیک با هر کسی که تب، سرفه یا سایر علائم تنفسی دارد، توصیه می‌کند. این بدان معناست که باید حداقل یک متر از فرد بیماری که این علائم را دارد، فاصله گرفته و از دست دادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن این افراد جدا خودداری نمود.

انتقال کرونا از طریق رابطه جنسی

شاید کرونا از طریق آب منی مانند ایدز گسترش پیدا نکند، اما به دلیل برخورد دو نفر و امکان مبتلا بودن یک فرد، انتقال کرونا از طریق رابطه جنسی هم ممکن است. اگر همسر شما علائمی مانند تب شدید، سرفه زیاد و ناراحتی تنفسی دارد، بهتر است که از همه اعضای خانواده دور مانده و همه اعضا با دستکش، ماسک و محافظت کامل، با وی در تماس باشند.

علائم ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا چیست؟

علائم این بیماری تقریبا ۸۰ درصد شبیه به بیماری سارس است و از طریق سرفه و عطسه به دیگران منتقل می‌شود. این ویروس در ابتدا باعث علائمی مثل تب بالا، گلو درد، سرفه، تنگی نفس و اسهال می‌شود و در مراحل بعدی و پیشرفته بیماری سبب بروز ذات ‌الریه و نارسایی کلیه شده که در نهایت می‌تواند منجر به مرگ افراد شود.

روند بیماری کرونا

به دلیل شباهت در ابتدا قادر به تشخیص نیست. با کمک نمونه برداری از مخاط بینی و گلو، خون و یا انواع آزمایشات دیگر می‌توان ریشه بیماری را تشخیص داد. در بهترین حالت، انتظار می‌رود که علائم بیماری پس از چند روز از بین برود. اما در صورتی که ویروس کرونا به دستگاه تنفسی (نای و ریه) نفوذ کند، به خصوص در افراد سن بالا و یا افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند، باعث ضعف سیستم ایمنی شده و به ذات ریه منجر می‌شود.

سرعت پخش ویروس کرونا

در حال حاضر هنوز سرعت احتمال انتشار این ویروس به طور دقیق مشخص نیست. در چین افراد بیمار از ابتدای ماه ژانویه این بیماری را به صورت شخص به شخص به دیگران انتقال داده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده حداقل برای چهار مرحله یک زنجیره‌ پایدار از انتقال بیماری بین افراد وجود داشته است؛ یک نفر احتمالا از طریق حیوان بیمار ‌شده، ویروس را به شخص دیگری انتقال ‌داده و او هم آن را به شخص دیگری انتقال ‌داده است. موارد گزارش شده در کشورهای دیگر مثل آمریکا، آلمان، ژاپن و ویتنام هم از طریق افراد دیگر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و نه با سفر مستقیم به چین.

شواهد اولیه نشان می‌دهد این ویروس هم همانند سایر انواع ویروس کرونا از طریق تماس نزدیک با افراد آلوده و هنگام عطسه یا سرفه فرد آلوده انتقال پیدا می‌کند، به همین دلیل انتقال کرونا از طریق رابطه جنسی هم تایید شده است.

مقامات چین اعلام کرده‌اند مواردی وجود داشته که افراد آلوده به ویروس حتی قبل از این که علائم بیماری را نشان دهند ویروس را به دیگران انتقال داده‌اند. علاوه بر این، نامه‌ای که به ژورنال پزشکی نیوانگلند ارسال شده است موردی در آلمان را توضیح می‌دهد به نظر می‌رسد در آن افرادی که احساس مریضی نکرده‌اند ویروس را به دیگران انتقال داده‌اند.

طبق تخمین‌های اولیه‌ محققین سازمان جهانی بهداشت، هر فرد مریض به طور متوسط بین ۱٫۴ تا ۲٫۵ نفر دیگر را آلوده می‌کند. طبق تخمین تیم‌های تحقیقات دیگری هر فرد بیمار به طور میانگین ۲ تا ۳ نفر دیگر را آلوده می‌کند.

سازمان بهداشت حهانی WHO